سیمان تیپ 4

زادگاه اولیه سیمان تیپ 4 را می‌توان ایالات متحده و در سازه‌های بتنی بزرگ دانست. این نوع سیمان که در آمریکا به نام پرتلند پزولانی شناخته می‌شود با عنوان یک سیمان با حرارت کم در ساخت و سازهایی که به بتن‌ریزی حجیم نیاز است به کارگرفته می‌شود. سیمان تیپ 4 که به عنوان سیمان دیرگیر نیز شناخته می‌شود، در در واکنش شیمیایی اولیه، حرارت کمی در هنگام گیرش تولید می‌کند. عمده‌ترین تفاوت سیمان تیپ 4 با دیگرسیمان ها را می‌توان در میزان کم C3A و C3S و C2S بیشتر آن دانست.

دلیل پایین آمدن C3A و C3S در سیمان تیپ 4، به این دلیل است که حرارت هیدراتاسیون تا حد زیادی کاسته شود و پیمان‌کاران بتوانند در بتن‌ریزی‌های حجیم و طولانی مدت از آن استفاده کنند. افزایش گرمای هیدراتاسیون در بتن منجر به ترک‌خوردگی و ناپایداری بتن خواهد شد. لازم به ذکر است که گاهی به منظور جبران تنش حرارتی در بتن، از آرماتورهایی به نام آرماتورهای حرارتی استفاده می‌شود. همچنین سیمان تیپ 4 به دلیل نرم بودن و داشتن درصد پایین از سیلیکات‌های متبلور کلسیم و آلومینیوم، دیرتر آب گرفته و حرارت آبگیری آن بسیار پایین است به همین خاطر در فصول گرم سال و به عنوان بتن دریایی مصرف می‌شود.


کاربرد سیمان تیپ 4

به طور عمده سیمان تیپ 4 در مکان‌هایی که شدت و مقدار حرارت تولید شده، از اهمیت بالایی برخوردار است، کاربرد دارد. ساختمان‌های حجیم بتنی مکان‌هایی هستند که از سیمان تیپ 4 در آن‌جا زیاد استفاده می‌شود. عمده‌ترین دلیل آن این است که حجم زیاد بتن، باعث افزایش درجه حرارت ناشی از فرآیند گیرش می‌شود که می‌تواند در ساخت و ساز خطرناک باشد، به همین خاطر برای پایین نگه داشتن درجه حرارت سیمان از سیمان تیپ 4 استفاده می‌شود.

 • استفاده در مکان‌هایی با آب و هوای گرم به ویژه دمای بالای 40 الی 50 درجه سانتی‌گراد
 • بتن‌ریزی‌های حجیم مانند سدها، پایه‌های پل و ...
 • بتن‌ریزی دیوارها مانند دیوار مخزن آب، استخر و ...
 • ساخت بتن توده‌ای
 • ساخت بتن مهندسی هیدرولیک
 • ساخت بتن دریایی

به طورکلی استفاده از سیمان تیپ 4 برای کاهش گرمای هیدراتاسیون در هر ساخت و سازی می‌تواند گزینه خوبی باشد. با این‌که گیرش اولیه در سیمان تیپ 4 آهسته انجام می‌گیرد، اما با گذشت زمان سریع‌تر شده و باعث بهبود قابل‌ توجهی در قدرت و مقاومت محصول نهایی می‌شود.

سیمان تیپ 4


معایب سیمان تیپ 4

میزان تولید سیمان تیپ 4، در دنیا بسیار کم است و سعی می‌شود از سیمان‌های جایگزین مانند تیپ 5 استفاده شود. زیرا تولید و مصرف این نوع سیمان، که در سازه‌های با بتن‌ریزی حجیم استفاده می‌شود محدود است و برای کارخانه‌های تولیدکننده سیمان از نظر انبارداری، خطر فاسد شدن و هزینه تولید به صرفه نیست. همچنین هزینه سیمان تیپ 4 نسبت به سیمان‌های معمولی (تیپ 1 و 2) بیشتر است، که احتمال دارد برای برخی از پیمانکاران به صرفه نباشد. به خاطر داشته باشید اگر احتمال کاهش دما بتن زیر 5 درجه سانتی‌گراد وجود داشته باشد، نباید از سیمان نوع 4 برای بتن‌ریزی استفاده کنید.به طورکلی از سیمان تیپ 4 نمی‌توان در محیط‌هایی با آب و هوای سرد استفاده کرد.


مزایا استفاده از سیمان دیرگیر

بتنی که با سیمان تیپ 4 ساخته می‌شود، گیرش دیرتری دارد یعنی رشد مقاومت آهسته اتفاق می‌افتد، به همین خاطر در ساخت‌های حجیم بتنی یک مزیت به حساب می‌آید. همچنین مصرف سیمان تیپ 4 در هوای گرم باعث جلوگیری از اتصال سرد می‌شود. به عنوان مثال زمانی که دیوار استخر بتن‌ریزی می‌شود به دلیل طول زیاد دیوار بتن‌ریزی لایه لایه انجام می‌گیرد که این فرآیند زمان‌بر خواهد بود، به همین خاطر لایه قبلی سفت و در نتیجه اتصال خوبی بین دو لایه برقرار نخواهد شد. این می‌تواند یک ضعف در ساخت و همچنین نشت آب شود. برای حل این مشکل از سیمان تیپ چهار استفاده می‌شود تا فرصت کافی برای بتن ریزی فراهم شده و لایه‌های قبلی بتوانند با لایه‌های جدید اتصال مناسب برقرار کنند. از دیگر مزایای سیمان تیپ 4 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسهیل مراقبت از بتن در هوای گرم به ویژه بالای 40 الی 50 درجه سانتی‌گراد
 • کاهش زمان عملیات بتن‌ریزی
 • گیرش، گرمای حاصل از عملیات هیدراسیون در طول زمان بیشتری آزاد می شود.
 • کاهش دما بین هسته و سطح بتن
 • مقاومت عالی در برابر جمع شدگی و خشک شدن.
 • عملکرد و دوام عالی
 • مقاومت بالا در برابر حملات شیمیایی
 • مقاومت در برابر خوردگی سولفات و ترک‌خوردگی

قیمت سیمان تیپ 4

همان‎طور که گفتیم سیمان تیپ 4 در ساخت و ساز‌های با بتن‌ریزی حجیم کاربرد دارد و به دلیل پایین بودن سفارش این نوع سیمان در مقادیر زیاد تولید نمی‌شود به همین خاطر پیمانکاران و مهندسینی که به سیمان تیپ 4 نیاز دارند، باید به کارخانه‌ها سفارش تولید آن را بدهند.خرید سیمان تیپ 4، نیز مانند دیگر سیمان‌ها است که براساس هر تن قیمت‌گذاری می‌شود، اما چون به عنوان یک محصول سفارشی در صنعت ساز و ساخت بوده، قیمت آن نسبت به دیگر سیمان‌ها گران‌تر خواهد بود.

سیمان تیپ 4

محصول قيمت
سیمان تیپ 4 تهران

نوع 4

تماس بگیرید
نتایج 1 تا 1 از کل 1 نتیجه