ماسه


ماسه دوبار شور

ماسه دانه‌ای ریز و تشکیل شده از ذرات سنگ و مواد معدنی بوده که ریزتر از شن و درشت‌تر از سیلت است. براساس طبقه‌بندی ASTM، به سنگدانه‌های ریزتر از 75/4 میلی‌متر و درشت تر از075/0 میلی‌متر (۷۵ میکرون) ماسه می‌گویند. ماسه می‌تواند از بافت و نوع خاک دسته بندی شود، خاکی که بیش از 85 درصد ذرات شن و ماسه داشته باشد، در این گروه قرار می گیرد. شن و ماسه در گروه مصالح سنگی ساخت و ساز قرار می‌گیرند که ترکیبات آن‌ها براساس منابع و شرایط محلی سنگ می‌تواند متفاوت باشد.

متداول‌ترین ماده تشکیل دهنده ماسه، در نوع قاره‌ای و سواحل غیرگرمسیری سیلیس (دی‌اکسید سیلیسیم یا SiO2) است، که معمولا به شکل کوارتز یافت می‌شود. کربنات کلسیم نوع دیگری از ماده تشکیل دهنده شن و ماسه بوده که در نیم میلیارد سال گذشته توسط اکوسیستم و انواع مختلف زندگی‌های دریایی به وجود آمده است. سولفات کلسیم ماده دیگری است که در موارد نادر ترکیب ماسه را تشکیل می‌دهد. همان‌طور که در مکان‌هایی مانند پارک ملی Salt Plains National Refuge National Refuge در ایالات متحده ماسه سفید یافت می‌شود. شن و ماسه در بازه‌های زمانی بشر یک منبع تجدیدناپذیر است که برای ساخت بتن تقاضای پرشماری دارند، هر ساله 50 میلیارد تن شن و ماسه ساحلی و فسیلی در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شوند. براساس استاندارد طبقه‌بندی متحد خاک، ماسه به سه دسته ریز، متوسط و درشت تقسیم می‌شود.

sand 01

کاربردهای ماسه در صنعت ساخت و ساز

با توجه به كاربری بتن و نياز به مقاومت آن در طراحی، دانه‌بندی سنگدانه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، در نتیجه کیفیت سنگدانه ها بر میزان مقاومت بتن تاثیرگذار است به همین خاطر توجه به اين موضوع در اقتصادي شدن پروژه‌ها كمك شايانی می‌كند. مصالح سنگی شن ماسه در مجموع حدود دو سوم تا سه چهارم حجم بتن را اشغال می‌کند که 60 تا 70 درصد از کل دانه‌ها شن و 30 تا 40 درصد را ماسه تشکیل می‌دهد. دانه‌بندی سنگدانه‌ها یعنی نحوه توزیع دانه‌ها از نظر ابعاد که دانه‌بندی مصالح با شاخصی به نام منحنی دانه‌بندی سنجش می‌شود و منحنی دانه‌بندی عبارت است از یک منحنی که نحوه توزیع دانه‌ها از نظر ابعاد را مشخص می‌کند. الزامات دانه‌بندی و ضریب نرمی سنگدانه‌های ریز باید مطابق با جدول زیر باشد:

الزامات دانه بندی و ضریب نرمی سنگدانه ریز

اندازه الک

به میلی متر (نمره الک)

درصد جرمی عبور کرده

رده1

رده2

5/9 mm (8/3اینچ)

100

100

75/4mm(نمره4) 

95تا100

89تا100

2/36 (نمره8)

80تا100

60تا100

1/18 (نمره 16)

50تا85

30تا80

(نمره30)

25تا60

15تا50

300 (نمره50)

5تا30

5تا30

(نمره100)

2تا10

2تا10

75 (نمره200)

0تا./3

0تا./3

همچنین مقدار مواد زیان‌آور در سنگدانه ریز (ماسه) نباید از حدود تعیین شده در جدول زیر بیشتر باشد.

حداکثر مجاز مواد زیان‌آور سنگدانه‌های ریز

نوع

حداکثر مجاز

(درصد جرمی)

 روش آزمون

کلوخه های رسی و ذرات سست

0/3

طبق استاندارد ملی 4978

ذغال سنگ و لیگنیت

جایی که سطح ظاهری بتن مهم است.

5/0

طبق استاندارد ملی 4984

سایر انواع بتن

0/1

کلریدهای محلول در آب (برای سنگدانه بتن مسلح)

 C10.02

02/0

 

 

 

طبق استاندارد ملی

19038-1

 C10.04

04/0

ترکیبات حاو سولفور

 

سولفات قابل حل در اسید

سنگدانه کوره آهن گدازی

0/1

سایر سنگدانه ها

8/0

سولفور کل

سنگدانه کوره آهن گدازی

0/2

سایر سنگدانه ها

0/1

 

به خاطر داشته باشید، سنگدانه ریز برای مصرف در بتن مواجه با یخبندان و آب شدگی، پس از 5 دوره آزمون سلامت طبق استاندارد ملی ایران شماره 449، هنگام استفاده از سولفات سدیم نباید افت وزنی بیش از 10 درصد یا در صورت استفاده منیزیم نباید وزنی بیش از 15 درصد داشته باشد. این نکته را نباید فراموش کنید ماسه مصرفی باید تمیز، شسته‌شده و عاری از هرگونه گل و لای و سایر ناخالصی‌های شیمیایی باشد و همچنین در مقابل سایش، اعمال نیرو، هوازدگی و یخ‌زدگی مقاوم باشد.

sand

انواع ماسه

ماسه‌های براساس نوع، شکل و محل تامین آن دسته بندی می‌شوند، که عبارتند از:

 • ماسه معدنی-طبیعی: این نوع ماسه از طبیعت و با حفر کردن زمین به دست می‌آید. به دلیل این‌که ماسه‌های طبیعی در کنار اکسیدهای آهن قرار دارند، به رنگ قرمز یا نارنجی هستند. ماسه‌های طبیعی بدون نمک و نوع درشت این مصالح سنگی ساختمان است.
 • ماسه معدنی- رودخانه‌ای: نوع دیگر از ماسه‌های معدنی، ماسه‌هایی هستند که در بستر رودخانه‌ها استخراج می‌شوند. این نوع ماسه به رنگ‌های سفید و خاکستری وجود دارند. با این‌که قیمت این ماسه بسیار ارزان است اما از دانه‌بندی و کیفیت خوبی برخوردار است و برای کلیه کارهای بنایی و بتن‌سازی استفاده می‌شود. این نکته را فراموش نکنید که ماسه رودخانه‌ای باید مورد آزمایش سیلیکا قرار گرفته و اگر این ماده کمتر از 5 درصد باشد، قابل قبول است.
 • ماسه معدنی- بادی: نوع دیگر از ماسه طبیعی، ماسه بادی است که به دلیل این‌که از خاک استخراج می‌شود خاصیت چسبدگی آن بالا است به همین خاطر در ملات و ساروج کاربرد دارد.
 • ماسه مصنوعی: ماسه یکی از پرکاربردترین مصالح سنگی است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد. به دلیل تقاضا زیاد برای این سنگدانه، بسیاری از کارخانه‌ها ماسه مصنوعی تولید می‌کنند. ماسه‌های مصنوعی از شکستن سنگ‌های گرانیتی، در شکل مکعب و درجه بالا و تمیز درست می‌شود. به طورعمده رنگ ماسه مصنوعی براساس سنگ استفاده شده معمولا آبی، قرمز و خاکستری است. ماسه‌های مصنوعی به دلیل این‌که عاری از هرگونه گل و لای است، بهترین گزینه برای اختلال بتن بوده اما نسبت به ماسه طبیعی هزینه خرید آن بیشتر خواهد بود.
 • ماسه شسته یا دوبار شور: نوع دیگری از این مصالح سنگی بوده که مخلوطی از ماسه و خاک است که وجود خاک در ماسه می‌توان در گیرش و چسبندگی سیمان به شدت تاثیر گذاشته و کیفیت آن را پایین بیاورد. با این‌که ماسه در اتصال و چسبندگی سیمان بسیار تاثیردارد، اما باید دقت کنید که حجم خاک در آن بیشتر از 4 درصد نباشد. 
 • ماسه شکسته: نوع دیگر از ماسه‌های ساختمانی است که از آسیاب کردن سنگ‌های معدنی حاصل می‌شود.

دیگر انواع ماسه براساس تحلیل

 •  شن در ماسه : ماسه‌ای که از الک با اندازه 62/7 میلی‌متر عبور می‌کند.
 • ماسه درشت: ماسه‌ای که از الک با اندازه 175/3 میلی‌متر عبور می‌کند.
 • ماسه نرم: این مدل ماسه از الک با اندازه 5875/1 میلی‌متر عبور می‌کند.

همچنین الک‌های محدوده ماسه عبارت‌اند از:

 • الک نمره 8 (36/2 میلی‌متر)
 • الک نمره 30 (6/0 میلی‌متر)
 • الک نمره 50 (3/0میلی‌متر)
 • الک نمره 100 (15/0میلی‌متر)

همچنین دانه‌بندی سنگدانه‌ها بسته به نوع کاربری، می‌تواند گسسته یا پیوسته باشد.
ریز دانه های ماسه که از الک نمره 50 رد می‌شوند ( یعنی ریزتر از 3/0 میلی‌متر) و یا از الک نمره 100 رد می‌شوند ( یعنی ریزتر از 15/0 میلی‌متر) باعث روان‌تر شدن و خمیرتر شدن بتن می‌شوند، بنابراین استفاده از دانه‌های بسیار ریز ماسه سبب می‌شود که با استفاده از آب کمتر، بتوان مخلوط روان‌تر و کاراتر به دست می‌آید.
مدول نرمی: مدول نرمی عبارت است از مجموع درصدهای باقیمانده روی الک های استاندارد تقسیم بر صد. مدول نرمی یا ضریب نرمی در مورد دانه‌بندی مصالح شنی، ماسه‌ای و یا مخلوط شن و ماسه تعریف می‌شود. هرچه مدول نرمی بزرگتر باشد مخلوط درشت دانه‌تر (خشن‌تر) و هرچه مدول نرمی کوچک‌تر باشد مخلوط ریزدانه‌تر (کاراتر) است.

تفاوت شن و ماسه

شن و ماسه یکی از پرکاربردترین مصالح سنگی در صنعت ساخت و ساز هستند، که به صورت طبیعی در بستر خاک و رودخانه یا از شکسته شدن سنگ یا مصنوعی به دست می‌آیند. اگر چه شن و ماسه بیشتر اوقات با هم هستند، اما تفاوت‌های در ظاهر، نوع و اندازه آن‌ها وجود دارد. عمده‌ترین تفاوت شن نسبت به ماسه، در اندازه‌ آن‌ها بوده که شن از ماسه درشت‌تر است. از دیگر تفاوت شن و ماسه، در سیستم آشتو و متحد است. (سیستم طبقه‌بندی آشتو توسط مهندسین راه و خاک تعریف می‌شود)

ماسه

محصول قيمت
ماسه 3/8 اینچ ایران فریمکو

3.8 اینچ

تماس بگیرید
ماسه 3.8 اینچ انبار تهران

3.8 اینچ

تماس بگیرید
ماسه 3.8 اینچ انبار شهریار

3.8 اینچ

تماس بگیرید
ماسه 3.8 اینچ انبار تهراندشت

3.8 اینچ

تماس بگیرید
ماسه 3.8 اینچ انبار پاکدشت

3.8 اینچ

تماس بگیرید
ماسه 3/8 اینچ انبار کرج

3.8 اینچ

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 4 ایران فریمکو

الک نمره 4

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 4 انبار تهران

الک نمره 4

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 4 انبار شهریار

الک نمره 4

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 4 انبار تهراندشت

الک نمره 4

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 4 انبار پاکدشت

الک نمره 4

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 4 انبار کرج

الک نمره 4

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 8 ایران فریمکو

الک نمره 8

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 8 انبار تهران

الک نمره 8

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 8 انبار شهریار

الک نمره 8

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 8 انبار تهراندشت

الک نمره 8

تماس بگیرید
ماسه الک نمره 8 انبار پاکدشت

الک نمره 8

تماس بگیرید

ماسه شسته

محصول قيمت
ماسه شسته شکسته نوین رضی آباد 83,000 تومان

ماسه دوبار شور

محصول قيمت
ماسه دوبار شور نوین رضی آباد

3.8 اینچ

93,100 تومان
ماسه دوبار شور تیغاب شن تماس بگیرید
ماسه دوبار شور ابرار شن تماس بگیرید

ماسه کفی

محصول قيمت
ماسه کفی نوین رضی آباد 83,100 تومان
ماسه کفی تیغاب شن تماس بگیرید
ماسه کفی ابرار شن تماس بگیرید
نتایج 1 تا 24 از کل 60 نتیجه