تاریخ روز: دوشنبه 29 تیر 1403

مبلمان شهری

مبلمان شهری از عناصر مهم در طراحی شهری محسوب می شود. مبلمان شهری در طول سالیان طولانی، از دنیای معاصر، مدرن، صنعتی و پیشرفته تاثیر گرفته است و همیشه به لطف تاکید مهندسین و پیمانکاران توانسته است با زندگی پر زرق و برق شهری هماهنگ و آن را بهبود بخشد. مبلمان شهری، بیشتر برای فضاهای شهری و مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند، فضاهای عمومی شهرها را می‌توان با استفاده از مبلمان شهری مدرن و جذاب ساخت. مبلمان شهری با دو هدف رفع نیازهای زیست محیطی شهروندان و همچنین زیبایی و هویت بخشیدن به فضای شهری اجرا و ساخته می‌شوند.

انواع مبلمان شهری


مبلمان شهری چیست؟

مبلمان شهری به انگلیسی Street furniture به عناصر و اشیا وسیعی گفته می‌شود که در کوچه، خیابان، میدان،ساختمان‌های اداری، صنعتی، پارک‌ها و ... نصب می‌شوند تا نیازهای اصلی شهر را متناسب با فرهنگ و نگرش مردم آن جامعه برطرف سازند. مبلمان شهری به چند دسته تقسیم و المان‌ها براساس آن ساخته می‌شوند که عبارتند از:

 • مبلمان شهری با هدف اطلاع‌رسانی
 • مبلمان شهری با هدف سرپناه
 • مبلمان شهری با هدف تغذیه و توزیع
 • مبلمان شهری با هدف تزئینی و روشنایی
 • مبلمان شهری با هدف نقل و انتقال شهری
 • مبلمان شهری عمومی
 • مبلمان شهری راه‌بند و موانع
 • مبلمان شهری با هدف تخلیه و جمع‌آوری

برخی از مبلمان شهری عبارتند از: نیمکت‌، تابلوهای سردر مغازه‌ها، تابلوهای پزشکان، پرده و آویزهای اطلاع‌رسانی، تابلوهای مکان‌نما، پلاک‌ها و نشانگرها، موانع ترافیکی‌، بولارد، صندوق پستی‌، تلفن عمومی، چراغ راهنما، علائم راهنمایی و رانندگی، ایستگاه اتوبوس، ایستگاه تراموا، ایستگاه مترو، ایستگاه تاکسی‌، دستشویی عمومی‌، حوض، چشمه‌، آبخوری‌، بنا یادبود‌، نقشه‎ های شهر یا مترو، ساعت، خط عابر پیاده، بیلوردها، تابلوهای آگهی، مجسمه‌های عمومی، مخازن زباله و ... . 

در طراحی و جایگذاری مبلمان شهری باید زیبایی، خلاقیت و نوآوری، سازگار با محیط زیست، هویت بصری، عملکرد، ایمنی جاده و امنیت عابر پیاده در نظر گرفته شود. امروزه مبلمان شهری به خودی خود، تبدیل به گویش، رویدادهای ملی و بخشی از هویت‌ بسیاری از ملت‌ها شده است. به گونه‌ای که می‌توان با طراحی و نصب آن در یک مکان، کاربرد آن‌جا را تشخیص داد. مبلمان شهری تا حدی در دل فرهنگ‌ها جا گرفته‌اند که برخی از آن‌ها تبدیل به نماد شناسایی و مجسمه‌های یادگاری از سفر به آن کشور شده‌اند. نمونه‌های این موارد عبارتند از:

 • جعبه‌ها تلفن عمومی قرمز در انگلیس
 • صندوق‌های پستی درب منازل در ایالات متحده
 • چراغ‌های خیابان و ورودی‌های مترو در پاریس

 

مبلمان شهری


مصالح ساخت مبلمان شهری

بتن و اجزای تشکیل دهنده بتن از مصالح پرکاربرد در ساخت و طراحی بناها، فضاهای شهری، المان‌ها و مبلمان شهری است. استفاده از بتن در ساخت و طراحی مبلمان شهری باعث افزایش کیفیت، دوام و طول عمر آن سازه خواهد شد. همچنین استفاده از تکنولوژی‌های نوین مانند بتن‌های سبک رنگی و مقاوم در زیبایی و جذابیت سیمای شهر نیز تاثیرگذار و خلاقه است. امروزه در ساخت مبلمان شهری اولویت‌های جدیدی در نظر گرفته شده است. طراحان و برنامه‌ریزان مبلمان شهری بسیار مشتاق هستند با شرکت‌هایی همکاری داشته باشند که دارای خلاقیت و یک محصول با کیفیت و دوستدار محیط زیست باشد. همچنین برای مدیران شهری بسیار مهم است که این سازه‌ها افزایش عمر، استحکام و انعطاف‌پذیری در برابر خطرات دنیای مدرن را داشته باشد.


مزایا و ویژگی‌های مبلمان شهری

هر ساله مقامات شهری تحت فشار هستند تا جاذبه‌های گردشگری شهر را با هزینه خردمندانه صرف مبلمان شهری کنند، بدون این‌که از زیبایی مناطق عمومی و مبلمان شهری چیزی کاسته شود. به راستی مبلمان شهری چه تاثیر بر خیابان‌ها خواهد داشت؟ این امر امروزه بیش از هر زمان دیگری برای افزایش توریست از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب دقیق، موارد سفارشی و از همه مهم‌تر دوام و عملکرد سازه‌های شهری، یک انتخاب مسئولانه و هوشمندانه برای زیبایی شهر، جذب گردشگر و امنیت خواهد شد. از ویژگی‌ها و مزایای مبلمان شهری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محافظت از مناظر شهری، به عنوان مثال یک نیمکت می‌تواند از درختان محافظت کند.
 • ایجاد لذت و امنیت به عابران و گردشگران، چیزی فراتر از اینکه این‌جا فقط یک مبلمان شهری است.
 • حمایت از تعاملات اجتماعی
 • احترام به افراد مسن و افراد دارای مشکلات حرکتی
 • ایجاد احساس هویت در میراث مکان و شخصیت منحصر به فرد در آن کشور

مبلمان شهری باید متناسب با شدت فعالیت در یک منطقه خاص همیشه در دسترس باشد و همچنین با دقت جایگذاری شود تا بدون ایجاد خطر، مسیرهای مطمئن، ایمن و بدون مانع را برای عابران پیاده ایجاد کند. مبلمان شهری دوستانه باعث می‌شود که افراد یک شهر به عنوان یک جامعه با هم گره خورده و بتوانند در آن جمع و زندگی مشترک را داشته و تجربه کنند. ثابت شده است، مبلمان شهری غیرجذاب، با برنامه‌ریزی ضعیف باعث ایجاد هرج و مرج، عدم نظم و هماهنگی و عدم وجود جامعه و دوستی مردم آن شهر می‌شود.

مبلمان شهری


قیمت مبلمان شهری

مبلمان شهری، یک حرفه است که هر کسی می‌تواند با داشتن سرمایه‌ای مناسب کسب و کار خود را راه‌اندازی کند. برای راه‌اندازی کارگاه تولید مبلمان شهری باید از اداره صنعت، معدن و تجارت شهر محل سکونت مجوز دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که حتما باید کارگاه موردنظر را تهیه و هدف خود را با ارائه طرح توجیهی به این سازمان ارائه دهید. راه‌اندازی مبلمان شهری، به دلیل نیاز روزافزون به این المان هر روز پر رونق‌تر می‌شود. شما می‌توانید از یک کارگاه کوچک و چند وسیله ساده شروع کنید و به مرور و با آشنا شدن روند کار آن را گسترش دهید. به خاطر داشته باشید رمز ماندگاری و ثبات در این شغل، ارائه طرح‌های مناسب با هویت و فرهنگی جامعه، مواد مصرفی با کیفیت و مستحکم خواهد بود.

محصول وضعیت موجودی قيمت
مبلمان شهری1
بروزرسانی: 2 هفته قبل
موجود تماس بگیرید

سوالات متداول مبلمان شهری

 ویژگی ها و مزایای استفاده ازمبلمان شهری چیست؟
 • محافظت از مناظر شهری
 • ایجاد لذت و امنیت به عابران و گردشگران
 • حمایت از تعاملات اجتماعی
 • احترام به افراد مسن و افراد دارای مشکلات حرکتی
 • ایجاد احساس هویت در میراث مکان و شخصیت منحصر به فرد در آن کشور
مصالح موردنیاز برای ساخت مبلمان شهری چیست؟

بتن و اجزای تشکیل دهنده بتن از مصالح پرکاربرد در ساخت و طراحی بناها، فضاهای شهری، المان‌ها و مبلمان شهری است. استفاده از بتن در ساخت و طراحی مبلمان شهری باعث افزایش کیفیت، دوام و طول عمر آن سازه خواهد شد.