خدمات فنی و مهندسی شامل پیمانکاران و مجریان ساختمانی بوده که مراحل اجرا و تامین کالاهای اجرایی را برعهده دارند. برخی اوقات احتمال دارد پیمانکار فقط اجرا خدمات را برعهده بگیرد و گاهی از تامین کالاهای مورد نیاز تا اجرا را قبول کند، به همین خاطر پیمانکاران به دو بخش "اجرا" و "تامین و اجرا" دسته‌بندی می‌شوند. داشتن دانش روز، رزومه قوی و رتبه برتر فنی در برون سپاری خدمات ساختمانی به مجریان این امر، از تاخیر ارائه پروژه و مشکلات اجرا به طرز چشمگیری می‌کاهد.


خدمات فنی و مهندسی چیست؟

خدمات فنی و مهندسی را اگر بخواهیم در یک جمله تعریف کنیم، باید بگوییم پیشرفت پروژه‌، طبق برنامه‌ زمان‌بندی شده فارغ از هرگونه نوسان، تغییر و تحولات بازار. خدمات فنی و مهندسی شامل تامین و اجرا کلیه خدمات ساخت و ساز می‌شود که یک شرکت یا پیمانکار از نصب و راه‌اندازی، بهره‌برداری و تعمیرات تا تامین قطعات و تجهیزات را برعهده می‌گیرد. یک شرکت ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی حرفه‌ای و دارای سابقه باید کلیه راه‌کاری لازم برای بقای چرخه ساخت و ساز و جلوگیری از رکورد را ارائه دهد که این می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تامین و پشتیبانی از خدمات ساختمانی

اولین و مهم‌ترین نکته در پروژه‌ای زما‌ن‌بندی است. برای این‌که یک پروژه طبق زمان برنامه‌ریزی شده به پایان برسد، نیاز به یک مجری خواهد بود.یکی از فعالیت‌های شرکت‌های ارائه خدمات فنی و مهندسی، تامین و پشتیبانی از خدمات ساختمانی است که معمولا از صفر تا صد آن‌ را برعهده می‌گیرند که شامل موارد زیر است:

 • با اصول و برنامه‌ریزی پروژه‌های ساخت و ساز به خوبی آشنایی دارند
 • بهترین و مطمئن‌ترین فروشندگان مصالح و تجهیزات ساختمانی را می‌شناسند و با آن‌ها کار کرده‌اند
 • سرعت و دقت لازم را ارائه می‌دهند
 • تامین، خرید و فروش مصالح تجهیزات ساختمانی را برعهده می‌گیرند.

خدمات فنی و مهندسی

تامین، فروش و اجاره ماشین‌آلات ساختمانی

احتمال دارد که برخی از پروژه‌ها نیاز به خرید ماشین‌آلات ساختمانی یا اجاره آن داشته باشند، به همین خاطر یک شرکت ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی باید بتواند تامین و پشتیبانی از آن را برعهده بگیرد. با توجه به سرمایه بالا هزینه‌های خرید و اجاره ماشین‌آلات ساختمانی، بسیاری از شرکت‌ها آن را به صورت تهاتری، لیزینیگ و اعتباری پرداخت می‌کنند. همچنین مجری خدمات فنی و مهندسی باید در خرید یا اجازه ماشین‌آلات ساختمانی به مسئول پروژه بهترین مشاوره را نیز ارائه دهد.

فروش و تامین مصالح ساختمانی

خرید مصالح ساختمانی با قیمت مناسب و همچنین کیفیت عالی، یکی از موارد بسیار مهم است که باید مجری خدمات فنی و مهندسی آن را با بهترین شرایط و طبق زمان‌بندی تامین کند. پس از انعقاد قرارداد با شرکت ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی، کلیه اقلام مورد نیاز پروژه باید طبق زمان‌بندی در اختیار پیمانکار و کارگران قرار گیرد. همچنین برخی از شرکت‌های تامین کننده مصالح و تجهیزات ساختمانی طی قراردادی کلیه اقلام مورد نیاز پروژه را به صورت تهاتر یا لیزینگ برای مالک تهیه می‌کنند.

تأمین و معرفی مقاطعه کاران خدمات ساختمانی

مقاطعه کاران، اجراکننده‌های کار هستند که زیر دست پیمانکاران ارشد فعالیت می‌کنند. به عبارتی دیگر، مقاطعه کاران مجریان اجزاء خرد یک پروژه ساختمانی هستند که ترکیب ساختمان را کامل می‌کنند. مقاطعه‌کاران جهت اجراء بخش‌های مختلف پروژه بسیار مهم بوده و بیشتر سازندگان و پیمانکاران به آن‌ها نیاز دارند. به همین خاطر یکی دیگر از وظایف خدمات فنی و مهندسی، تامین نیروی مقاطعه کاران است که سال‌ها فعالیت و دارای سابقه‌ی عالی باشد.

تامین و معرفی نیروهای متخصص

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی، با توجه به مقیاس پروژه، منابع انسانی مورد نیاز را با دانش، رزومه و سوابق اجرائی و مهندسی ارائه می‌دهد. منابع انسانی، به ویژه مدیر پروژه و سرپرست کارگاه، از نیروهای مهم برای پروژه‌های ساختمانی هستند به همین دلیل تخصص و تجربه آنان نه تنها باعث پیشرفت پروژه طبق برنامه‌ زمان‌بندی شده می‌شود، بلکه از کیفیت و عملکرد آن‌ها نیز اطمینان لازم را خواهید داشت. شایان ذکر است که یک شرکت خدمات فنی و مهندسی باید در زمینه طراحی، اجرای دکوراسیون داخلی، خارجی با کاربرهای‌ متفاوت مانند مسکونی، تجاری، اداری و ... خدمات متناسب ارائه دهد.


مزایای خدمات فنی و مهندسی

دریافت خدمات فنی و مهندسی و یا اصطلاح برون سپاری، عبارت است از سپردن بخشی از وظیفه، عملیات، کار یا فرایندی که قرار است توسط افراد یک شرکت در مدت زمان مشخص انجام گیرد. یک شرکت به دلایل زیادی از جمله نداشتن نیروی متخصص، کمبود منابع انسانی، کاهش هزینه‌ها، هماهنگی با هسته‌ی اصلی کسب و کار، انعطاف‌پذیری و ... کل یا بخشی از فعالیت خود را به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات فنی و مهندسی بسپارد، که دارای مزایایی زیادی است که عبارتند از:

 • تمرکز بر فعالیت‌های اصلی و مهم
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش هزینه‌های بالاسری
 • داشتن نیروی انسانی متخصص و با تجربه و انعطاف‌پذیری نیروی کار
 • تامین و اجرا کلیه مراحل پروژه‌ها

معایب خدمات فنی و مهندسی

برون سپاری خدمات فنی و مهندسی با این‌که در زمان‌بندی و ارائه یک کار با کیفیت تاثیر می‌گذارد، می‌‎تواند دارای معایبی باشد که عبارتند از:

 • از دست دادن کنترل مدیریتی
 • برخی هزینه‌های جانبی اضافی
 • عدم اطمینان به کیفیت (بسیار مهم است قبل از برون‌ سپاری خدمات فنی و مهندسی نمونه‌ کارهای اجرایی قبلی پیمانکار و شرکت ارائه دهنده خدمات را پیگیری و مشاهده کنید.)

دفاتر ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی


الزامات، ضوابط و وظایف خدمات فنی و مهندسی

عملیات اجرایی ساختمان باید فقط توسط مهندس مجری ساختمان که دارای صلاحیت اجرای ساختمان است، انجام شود. نماینده شرکت ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی باید فردی را به عنوان مجری انتخاب کند که بتواند پاسخگوی تمامی مراحل اجرای کار باشد. همچنین کلیه عملیات اجرایی ساختمان باید توسط اشخاص حقیقی و یا شرکت‌های حقوقی به عنوان مجری طبق دستورالعمل‌های وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام گیرد.

بر طبق دستورالعمل‌های مراجع ذیصلاح مجری پروژه وظیفه دارد از مهندسان رشته‌های ساختمان، کاردان‌های فنی، معماران تجربی، کارگران و استاد کاران و همچنین عوامل فنی ماهر در اجرای پروژه استفاده کند. همچنین مصالح مورد استفاده در ساختمان باید مطابق با مشخصات فنی نقشه و طبق آیین‌نامه‌های اجرای ساخت و ساز تهیه شود. سازمان نظام مهندسی ساختمان و سایر مراجع کنترل ساختمان نیز می‌توانند عملکرد مجری ساختمان را بررسی کرده در صورت اطلاع و مشاهده هرگونه تخلف مراتب را بررسی و جهت اتخاذ تصمیم، حسب مورد به اداره کل راه و شهرسازی استان و شورای انتظامی نظام مهندسی سازمان اعلام، تا در صورت لزوم نسبت به برخورد انضباطی با مجری تا حد ابطال پروانه اشتغال اقدام کنند.

سوالات رایج در مورد خدمات فنی و مهندسی

خدمات فنی و مهندسی شامل چه مواردی می شود؟

 • تامین و پشتیبانی از خدمات ساختمانی
 • تامین، فروش و اجاره ماشین‌آلات ساختمانی
 • فروش و تامین مصالح ساختمانی
 • تأمین و معرفی مقاطعه کاران خدمات ساختمانی
 • تامین و معرفی نیروهای متخصص

مزایای بهره وری از خدمات فنی و مهندسی چیست؟

 • تمرکز بر فعالیت‌های اصلی و مهم
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش هزینه‌های بالاسری
 • داشتن نیروی انسانی متخصص و با تجربه و انعطاف‌پذیری نیروی کار
 • تامین و اجرا کلیه مراحل پروژه‌ها
طراحی سازه‌های خاص بتنی

مهندسی سازه به انگلیسی Structural Engineering بخشی از مهندسی عمران بوده که...

طراحی سازه بلند

سازه‌های بلند برخلاف سازه‌های متوسط از نظر ارتفاع در حوزه طراحی و ساخت و ساز...

طراحی سازه بتن آرمه

استفاده از سازه‌های بتنی ، اگرچه به دوران امپراتوری روم برمی‌گردد و از اوایل...

انجام آزمایش‌های مخرب بتن

بتن به دلیل دوام، کم هزینه بودن و در دسترس بودن، قدیمی‌ترین و متداول‌ترین...

انجام آزمایش‌های غیرمخرب بتن

برای تعیین مناسب بودن بتن سخت شده مورد استفاده در سازه، انجام آزمایش‌های...

انجام آزمایش‌های میلگرد

میله‌های تقویت شده با فولاد که در صنعت ساخت و ساز با نام میلگرد شناخته می‌شوند...

طرح اختلاط، عیار بتن، رده بتن

یکی از کارهای رایج در ساخت و ساز، طرح مخلوط کردن بتن در کارگاه یا مکان ساخت...