سیمان

شاید اولین مورد شناخته شده سیمان مربوط به دوازده میلیون سال پیش باشد. پس از وقوع شیل نفت شیلی واقع در مجاورت بستر سنگ آهک که به دلایل طبیعی رخ داده بود، رسوب سیمان تشکیل شد. سیمان در صنعت ساخت و ساز حکم چسب را دارد. سیمان به ندرت به تنهای مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه بیشتر برای اتصال شن و ماسه (سنگدانه‎ های) کاربرد دارد. مخلوط سیمان با سنگ‌ریزی باعث ایجاد ملات برای سنگ‌تراشی و ترکیب آن با شن و ماسه باعث تولید بتن می‌شود، که حدود 7 الی 15 درصد از حجم آن را تشکیل می‌دهد. بعد از آب، بتن پرکاربردترین ماده در سیاره زمین است. امروزه به لطف فناوری، تهیه و تولید سیمان در مالزی توسعه گسترده‌ای یافته است. 


مواد اولیه سیمان

به ماده چسباننده مصالح سنگی در بتن، سیمان هیدرولیکی، و در اصطلاح رایج سیمان می‎گویند. مواد اولیه سیمان بیشتر از خاک رس و آهک تشکیل بوده که شامل موارد زیر است:

آهک

CaO

حدود 63 درصد

سیلیس

SI2

حدود 20 درصد

آلومین

AL2O3

حدود 6 درصد

اکسید آهن

FeO3

حدود 3 درصد

اکسید منیزیم

MgO

حدود 5/1 درصد

سیمان پرتلند رایج‌ترین نوع سیمان است که به سبب گیرش سریع، مقاومت و کارایی بالا در ترکیبات بتنی به کار می‌رود. سیمان پرتلند نوعی سیمان با ساختار هیدرولیکی است که از پودر کردن کلینکری که عمدتا از اکسیدهای سیلیسی، آلومینیومی و آهنی بوده، به دست می‌آید. در ایران برای ساخت سیمان از ترکیب خاک و رس که حاوی سیلیس ، آلومین، اکسید آهن و اکسید منیزیم است به نسبت مناسب یا گلاهک استفاده و به دو روش تر و خشک تولید می شود. برای چسب‌های سیمانی، آب با سنگدانه و سیمان مخلوط و تبدیل به دوغاب نیمه مایع می‌شود که می‌تواند به شکل معمول، با ریختن آن در یک فرم، شکل بگیرد. باید به خاطر داشته باشید که سیمان را هرگز در مکان‌های مرطوب قرار ندهید، زیرا سیمان باعث مکش رطوبت می شود و در نتیجه آن را خراب می کند. همچنین یکی دیگر از نکات مهم در نگه‌داری سیمان، حمله سولفات‌ها است که به تبع آن منجر به تشکیل حجم زیاد در بتن سخت شده و تنش‌های فشاری می‎شود.


انواع سیمان مورد استفاده در صنعت ساختمان

صنعت ساختمان انواع سیمان وجود دارد که تفاوت بین هر سیمان براساس خصوصیات، کاربردها و مواد ترکیبی آن در طی فرآیند تولید، است. سیمان یک ماده پوششی است که بین سنگدانه‌ها و مواد تقویت‌کننده پیوند ایجاد می‌کند. انواع سیمان برای کارهای مختلف ساختمانی عبارتند از:

سیمان پرتلند معمولی (OPC):

سیمان پرتلند معمولی که به آن OPC نیز می‌گویند نوع پرکاربرد سیمان است که در سراسر دنیا تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد و این نوع سیمان به طور گسترده‌ای برای همه اهداف از جمله بتن‌سازی و ساخت و ساز ساختمان‌ها، ملات برای پیوستن سنگدانه‌ها، در گچ برای ایجاد جلوه عالی روی دیوارها، تولید دوغاب، بتونه دیواری، بلوک‌های بتونی و ... استفاده می‌شود.

سیمان پورتلند پوزولانا (PPC):

این نوع سیمان از تبدیل پوزولان به کلینکر در آسیا‌‌ب‌های سیمان به دست می‌آید، که مقاومت بالایی در برابر حملات شیمیایی دارد. این نوع سیمان برای سازه‌های دریایی، فاضلاب، پل‌ها، اسکله‌ها، بتن‌ریزی حجیم، کانال‌های آب و ... کاربرد دارد.

سیمان زودگیر Rapid Hardening Cement:

سیمان زودگیر یک سیمان با مقاومت زودرس است که اغلب در پروژه‌هایی مصرف می‌شود که برای به حداکثر رساندن مقاومت فشاری، 24 ساعت اول آن بسیار مهم است. بتن ساخته شده با سیمان زودگیر می‌تواند بیشتر از دیگر سیمان‌ها تحمل و دوام داشته باشد، به همین خاطر در صنعت بتن‌سازی پیش ساخته و پروژه‌هایی که باید در هوای سرد ارائه شود، کاربرد فراوانی دارد.

سیمان سریع سخت شونده Extra Rapid Hardening Cement:

همان‌طور که از نام این سیمان پیدا است، قابلیت بارز آن سریع سخت شدن است. این سیمان با افزودن کلرید کلسیم باعث سرعت بخشیدن به پروسه سخت‌شوندگی می‌شود. سیمان سریع سخت‌شونده، به طورگسترده در بتن‌ریزی‌های هوای سرد، نسبت به دیگر سیمان‌ها 25 درصد سریع‌تر تنظیم و سفت می‌شود.

سیمان زودگیر

سیمان کم حرارت Low Heat Cement:

تولیدکنندگان سیمان با نگه داشتن زیر 6 درصد از تری‌کلسیم آلومینات و با افزایش نسبت C2S، سیمان کم حرارت را تهیه می‌کنند. سیمان کم حرارت در ساخت بتن‌های انبوه مانند سدها استفاده می‌شود. این نوع سیمان واکنش‌پذیری کمتر و زمان تنظیم اولیه آن بیشتر است.

سیمان ضد سولفاتSulfates Resisting Cement :

سیمان ضدسولفات برای بتن‌های که در معرض سولفات شدید قرار می‌گیرند مانند خاک یا آب‌های زیرزمینی، استفاده می‌شود. در سیمان‌های ضد سولفات سعی می‌شود میزان C3A و C3S را کاهش و به ازای آن میزان S2C بیشتری مصرف کنند. این نوع سیمان همچنین برای سطح بتون‌های اسکله‌های پل که در معرض خشکی و رطوبت هستند نیز استفاده می‌شود.

سیمان تنظیم (کارگذاشتن) سریع Quick Setting Cement:

تولیدکنندگان سیمان نوعی سیمان را تهیه کرده‌اند که سریع‌تر از سیمان معمولی کار می‌شود، اما مقاومت آن یکسان است. در این فرمول نسبت گچ کاهش می‌یابد. سیمان با تنظیم سریع برای ساخت و سازهایی که نیاز به کارگذاشتن سریع دارند مانند سازه‌های زیر آب یا در هوای سرد و بارانی استفاده می‌شود.

سیمان

سیمان سرباره کوره بلند (سرباره آهن) Blast Furnace Slag Cement:

این نوع سیمان بسیار شبیه به سیمان پرتلند معمولی است با این تفاوت که با آسیاب کردن حدود 60 درصد کلینکر سرباره تهیه می‌شود. به طور معمول این نوع سیمان برای ساخت و سازهای که ملاحظات اقتصادی در آن مهم است به کار می‌رود.

سیمان پرآلومین یا آلومینا بالا High Alumina Cement:

این سیمان که به سیمان نسوز نیز معروف است از ترکیب اصلی 4 اسید اکسید کلسیم، آلومینیوم، سیلیسیم و آهک در طی فرآیند سیمان‌سازی تهیه و به دلیل وجود اکسید آلومینا در برابر حرارت بالا مقاوم است. برای رسیدن به این ترکیب باید مقدار کل آلومینا حداقل 32 درصد و وزن آن بین 85/0 تا 30/1 به نسبت آهک باشد. در مخلوط سیمان پرآلومین حدود۴۰% سنگ آهک، ۴۰% بوكسیت و ۲۰% مواد دارای آهن و سیلیس وجود دارد. بیشترین کاربرد سیمان نسوز در ساخت و سازهای که در معرض دمای بالا قرار دارند مانند کارگاه ریخته‌گری، دودکش، کف و دیواره کوره و ... است.

انواع سیمان

سیمان سفید White Cement:

سیمان سفید یکی دیگر از سیمان‌های پرکاربرد و مهم بوده که شبیه به سیمان پرتلند، اما گران‌تر است. این نوع سیمان از سنگ آهک خالص و خاک کائولین سفید، که فاقد اکسیدهای رنگی است، تهیه می‌شود. نرمی سیمان سفید بسیار بالا بوده و بتن نهایی از این سیمان مقاومت بیشتری نسبت به بتن‌های معمولی دارد. کاربرد سیمان سفید در نماسازی، کاشی کاری، کارهای هنری و ... است.


سوالات متداول

1. نکات مهم در نگه داری سیمان چیست ؟

سیمان را هرگز در مکان‌های مرطوب قرار ندهید، زیرا سیمان باعث مکش رطوبت می شود و در نتیجه آن را خراب می کند. همچنین از نکات مهم در نگه‌داری سیمان، حمله سولفات‌ها است که به تبع آن منجر به تشکیل حجم زیاد در بتن سخت شده و تنش‌های فشاری می‎شود.

2. انواع سیمان مورد استفاده در صنعت ساختمان کدامند ؟ 

  • سیمان پرتلند معمولی
  • سیمان پورتلند پوزولانا
  • سیمان زودگیر
  • سیمان سریع سخت شونده
  • سیمان کم حرارت
  • سیمان ضد سولفات
  • سیمان تنظیم (کارگذاشتن) سریع
  • سیمان سرباره کوره بلند (سرباره آهن)
  • سیمان پرآلومین یا آلومینا بالا
  • سیمان سفید

3. موارد استفاده از سیمان پورتلند پوزولانا در چه مکان هایی است ؟

سیمان پورتلند پوزولانا از تبدیل پوزولان به کلینکر در آسیا‌‌ب‌های سیمان به دست می‌آید، که مقاومت بالایی در برابر حملات شیمیایی دارد و  برای سازه‌های دریایی، فاضلاب، پل‌ها، اسکله‌ها، بتن‌ریزی حجیم، کانال‌های آب و ... کاربرد دارد.

 

سیمان تیپ 1

محصول قيمت
سیمان تیپ 325-1 تهران

نوع 325-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 425-1 تهران

نوع 425-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 425-1 آبیک

نوع 425-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 425-1 شهرکرد

نوع 425-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 425-1 غرب

نوع 425-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 425-1 هگمتان

نوع 425-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 525-1 تهران

نوع 525-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 525-1 شهرکرد

نوع 525-1

تماس بگیرید
سیمان تیپ 525-1 فارس نو

نوع 525-1

تماس بگیرید

سیمان تیپ 2

محصول قيمت
سیمان تیپ 2 تهران

نوع 2

تماس بگیرید
سیمان تیپ 2 شهرکرد

نوع 2

تماس بگیرید
سیمان تیپ 2 فراز فیروزکوه

نوع 2

تماس بگیرید
سیمان تیپ 2 غرب

نوع 2

تماس بگیرید
سیمان تیپ 2 فارس نو

نوع 2

تماس بگیرید
سیمان تیپ 2 هگمتان

نوع 2

تماس بگیرید

سیمان تیپ 3

محصول قيمت
سیمان تیپ 3 تهران

نوع 3

تماس بگیرید
سیمان تیپ 3 شهرکرد

نوع 3

تماس بگیرید

سیمان تیپ 4

محصول قيمت
سیمان تیپ 4 تهران

نوع 4

تماس بگیرید

سیمان تیپ 5

محصول قيمت
سیمان تیپ 5 تهران

نوع 5

تماس بگیرید
سیمان تیپ 5 شهرکرد

نوع 5

تماس بگیرید
سیمان تیپ 5 غرب

نوع 5

تماس بگیرید
سیمان تیپ 5 هگمتان

نوع 5

تماس بگیرید

سیمان پوزولانی

محصول قيمت
سیمان پوزولانی تهران

پوزولانی

تماس بگیرید
سیمان پوزولانی آبیک

پوزولانی

تماس بگیرید
نتایج 1 تا 24 از کل 25 نتیجه