تاریخ روز: پنجشنبه 5 تیر 1403
پانل دیواری رزين و ساقه گندم و برنج

استفاده از مصالح سبک در صنعت ساخت و ساز از اهمیت بالایی برخوردار است. به ویژه‌ اینکه استفاده از قطعات سبک برای پوشش بخش‌های غیرسازه‌ای می‌تواند نقش مهمی در کاهش وزن ساختمان و خطرات ناشی بلایای طبیعی مانند زلزله را داشته باشد. به همین دلیل تلاش می‌شود، استفاده از قطعات و مصالح سبک در مصارف ساختمانی به ویژه مسکونی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. پانل‌ دیواری رزین وساقه گندم و برنج یکی از همین قطعات هستند که در علاوه بر کاهش وزن ساختمان و خطرات ناشی از بلاهای طبیعی، به دلیل این‌که می‌توان آن‌ها را در قالب های فولادی منتقل کرد، استفاده از آن‌ها در اسکلت‌های فولادی به ویژه سیستم LSF ساده‌تر خواهد شد.


پانل ‌های دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج چیست؟

پانل دیواری ساخته شده از رزین، ساقه گندم و برنج همان‌طور که از نامش پیدا است نوعی پانل دیواری بوده که از مخلوط نوعی زرین، ساقه گندم و برنج به منظور ساخت دیوارهای غیر باربر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از محصولات جانی گیاهان که به راحتی در دسترس هستند، باعث هماهنگی بین کف، دیوار و سقف‌ها می‌شود. گرما و فشار زیادی که به ساقه گندم و برنج وارد می‌شود توسط رزین‌ها به عنوان یک عامل اتصال قوی و دائمی عمل می‌کند.

برای تهیه اختلال پانل‌های دیواری گیاهی، ساقه گندم، برنج و رزین را یکنواخت ترکیب می‌کنند و پانل‌ها را به صورت خشک اکسترود شده و سپس با یک کاغذ بازیافتی مقاومت آن را در برابر آب بالا می‌برند. برنج و ساقه گندم زائد کشاوری در مرحله کشت و برداشت به عنوان ماده اولیه در پانل‌های نازک با تراکم متوسط و بالا استفاده می‌شوند. برنج و ساقه گندم قبل از تصفیه، در آب خیسانده شده و سپس زمانی که ظرفیت تولید فیبر تحت فشار به سطح 63 کیلوگرم در ساعت رسید و کیفیت مناسب تولید MDF/HDF را داشت آن را تجزیه و تحلیل می‌کنند. پانل‌های تکمیل شده با برنج، ساقه گندم و رزین کیفیت و خاصیت بالایی داشته و خصوصیات خمشی، استحکام پیوند داخلی و ضخامت پانل‌های تولید شده با توجه به روش‌های ASTM بررسی می‌شود.

پانل‌های دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج


ضوابط و الزامات پانل ‌های دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج

پنل‌های دیواری رزین، ساقه گندم و برنج در زمینه‌های انرژی، حریق، اکوستیک و مسائل اجرایی مورد بررسی قرار گرفته و استفاده از آن‌ها در حیطه الزامات تدوین شده صرفا مجاز است:

 • پانل دیواری رزین، ساقه گندم و برنج باید به وسیله یک پوشش گچی، با ضخامت حداقل نیم اینچ (5/12میلی‌متر) با شرایط اجرایی اشاره شده درICC-ESR-1582 محافظت شود.
 • لازم است شرایط و محدودیت‌های مندرج در گواهینامه ICC-ESR-1582 در مورد رده ‌بندی اهمیتی ساختمان، لرزه‌خیزی منطقه که توسط شرکت به این مرکز ارائه شده، رعایت شود.
 • لازم است پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از بروز میعان در داخل پانل و نفوذ آب‌های ناشی از بارندگی صورت گیرد.
 • ‌لازم است مصالح ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج، در تمامی موارد از جمله خورندگی، شار تابشی بحرانی، مقاومت در برابر قارچ، جذب بخار آب، انتشار بوی ناخوشایند‌، پنهان سوزی و مقاومت حرارتی، انطباق کامل با ویژگی‌های استاندارد عایق حرارتی الیاف سلولزی ASTM-C-739 داشته باشد.
 • اتصال پانل‌های رزین، ساقه گندم و برنج، به یکدیگر و به عناصر سازه‌ای باید به گونه‌ای باشد که ضمن تامین پایداری دیوارهای حاصل در برابر بارهای خارج از صفحه از اندرکنش دیوار و سازه اصلی تا حد امکان جلوگیری شود.
 • پانل‌های مذکور باید طبق ضوابط استاندارد ISO7892 مقاومت لازم در برابر آزمون‌های ضربه را دارا باشند.
 • ضخامت پانل باید متناسب با ضریب هدایت حرارتی محصول و مطابق با شرایط ساختمان و گروه‌بندی آن بر اساس ضوابط مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملی کشور به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی انتخاب شود.
 • بدیهی است که در صورت عدم جوابگویی به انتظارات تامین شده در مبحث ۱۹‌، تامین یک لایه عایق حرارتی با مشخصات مندرج در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ایران روی جداره‌های ساخته شده با این محصول الزامی است.
 • استفاده از این پانل‌ها طبق آیین نامه محافظت ساختمان‌ها در برابر آتش، فقط در ساختمان‌های نوع V مجاز است. بنابراین تعداد طبقات و ابعاد ساختمان محدود به این نوع است. به عنوان مثال حداکثر تعداد طبقات مجاز برای استفاده از این پانل‌ها در ساختمان‌های مسکونی آپارتمانی‌، ۳ طبقه (با شرط تامین حداقل یک ساعت مقاومت در برابر آتش) است.
 • رعایت تمامی مقررات ایمنی در برابر آتش، مرتبط با سیستم مطابق با آیین نامه ۴۴۴ مرکز و مبحث ۳ مقررات ملی ساختمان از جمله توجه به الزامات مقاومت دیوارهای خارجی در برابر آتش متناسب به فاصله از ساختمان‌های مجاور الزامی است.
 • صدابندی هوابرد جداکننده‌های بین واحدهای مستقل و پوسته خارجی ساختمان باید مطابق مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان ایران تامین شود. با توجه به ضخامت و مشخصات آکوستیکی پانل‌ها، که دارای صدابندی هوابرد برابر با ۳۸ دسی بل است، بر اساس ضوابط مبحث ۱۸ مقررات ملی ایران، استفاده از این پانل‌های به عنوان جداکننده‌های داخلی در واحدهای مسکونی بلامانع است. به منظور استفاده از این پانل‌ها در سایر کاربری‌ها، لازم است مدارک کافی برای بررسی و تجدید نظر به این مرکز ارسال شود.
 • تامین تمهیدات لازم جهت اجرای اندودهای تر و خشک از حیث مقاومت و دوام الزامی است.

لازم به ذکر است که برای راه‌اندازی خط تولید کارخانه ساخت پانل‌های دیواری ساخته شده از گندم، برنج و رزین باید از مرکز تحقیقات، ساختمان و مسکن گواهینامه‌های فنی گرفته شود.

پانل‌های دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج


ویژگی و مزایا پانل ‌های دیواری ساخته شده از رزین و ساقه گندم و برنج

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده پانل‌های دیواری ساخته شده از ساقه گندم، برنج و رزین ادعا می‌کنند که این پانل‌ها تا 11 برابر در برابر ضربه نسبت به دیوارهای خشک، 7 برابر در برابر محصولات با مواد گچی و دو برابر در برابر محصولات سیمانی مقاوم‌تر هستند. مزایا دیگر این پانل ها در زیر آماده است:

 • عایق حرارتی، صوتی و انرژی
 • صرفه‌جویی در هزینه و فضا
 • سازگاری قابل ملاحظه‌ای با محیط زیست


سوالات رایج
نوعی پانل دیواری بوده که از مخلوط نوعی زرین، ساقه گندم و برنج به منظور ساخت دیوارهای غیر باربر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • عایق حرارتی، صوتی و انرژی
 • صرفه‌جویی در هزینه و فضا
 • سازگاری قابل ملاحظه‌ای با محیط زیست

این پانل‌ها تا 11 برابر در برابر ضربه نسبت به دیوارهای خشک، 7 برابر در برابر محصولات با مواد گچی و دو برابر در برابر محصولات سیمانی مقاوم‌تر هستند.
نوشتن دیدگاه